Kia tutvustas Las Vegases tarbeelektroonika messil CES 2024 oma tulevikustrateegiat Platform Beyond Vehicle (PBV). Uus strateegia rajaneb täiesti uuel modulaarsel sõidukil, millest annab aimu ideeauto Kia Concept PV5. Tulevikuvisiooni esitleti koos mitmest etapist koosneva plaaniga, mis näeb PBV-d tegemas revolutsiooni liikuvustööstuses, aidates samal ajal edendada Hyundai Motor Groupi ambitsioone robootika, õhus liikuvuse Advanced Air Mobility (AAM) ja isejuhtivuse vallas.

Kia PBV on terviklik mobiilsuslahendus, mis ühendab elektrisõidukid moodsate tarkvaralahendustega, mis põhinevad Hyundai Motor grupi „tarkvara-kõige-jaoks“ ehk SDx-strateegial. See avab ukse uuele äritegevusele ja elustiilile, mõtestades ümber ruumikontseptsiooni moodsate ja vajadustele vastavalt loodud interjööride abil, mis pakuvad ülimat vabadust ja paindlikkust.

„Kia PBV esindab meie visiooni liikuda edasi traditsioonilisest autokontseptsioonist, täites paljude erinevate klientide ja kogukondade seni rahuldamata vajadusi, võttes kasutusele optimeeritud sõidukid ja teenused, mis vastavad konkreetsetele turu- ja ettevõtluse tingimustele,“ ütles Ho Sung Song, Kia president ja tegevjuht.

Visioon tulevikuliikuvusest

Kia PBV on tõeliselt kliendikeskse lähenemise kehastus, ühendades sõidukeid, tarkvara ja tulevikutehnoloogiaid. Margi PBV tegevuskava on jagatud kolme etappi.

Esimeses etapis saab valmis Kia PV5 – mitmekülgne elektrisõiduk, mis on kohandatud suurematele valdkondadele nagu kuller- ja kommunaalteenused ning mis oma mitmekülgsusega sobib rahuldama laia hulga klientide nõudmisi. Täiustatud andmeühenduvus sõidukite ja väliste andmete (nt marsruudi- või tarneteabe) vahel võimaldab mitut sõidukit mugavalt kasutada tarkvara abil määratletud sõidukipargina. Kohandatud autoparkide ja PBV-spetsiifiliste lahenduste tulek toob kaasa vähem seisakuid ja suurema kuluefektiivsuse.

Teises etapis valmib spetsiaalne PBV mudelite valik ja PBV-d arenevad tehismõistusel põhinevateks liikuvusplatvormideks, mis kasutavad andmeid kasutajatega suhtlemiseks ning tagavad, et sõidukid on alati ajakohased. Integreeritud PBV-lahendus tagab kohandatud ja sujuva kogemuse kõigi seadmete ja tarkvara ulatuses. Samal ajal kerkivad esile uued robootika ja muude tulevikutehnoloogiatega seotud ettevõtluse vormid.

Kolmandas etapis arenevad Kia PBV-d klientide vajadustega väga hästi kohandatavateks, eritellimusel valmivateks liikuvuslahendusteks, integreerudes tuleviku liikuvuse ökosüsteemiga. Kia PBV-dest saavad lõpuks platvormid, mis teevad inspiratsioonist reaalsuse.

Ühendatud isejuhtivaid sõidukeid hakatakse haldama ühtse targa linna operatsioonisüsteemi osana. Tekib hüper-ühendatud maailm, kus inimesed, PBV-d ja sotsiaalne taristu on sujuvalt seotud. Avame ukse täiesti uutele elustiilidele, luues tugeva PBV ökosüsteemi, mis põhineb Hyundai Motor grupi tulevikutehnoloogiatel isejuhtivuse, õhus liikuvuse, robootika ja energiavõrgu vallas.

Loodud tegemaks elu lihtsamaks

Klientide mitmekesiseid nõudmisi saab paindlikult rahuldada „Easy Swap“ tehnoloogia abil. Ühte ja sama sõidukit on võimalik kasutada mitmete liikumisvajaduste täitmiseks. Baassõiduki fikseeritud kabiini taha saab erinevaid elektromagnetilisi ja mehaanilisi tehnoloogiaid kasutades siduda mitmesuguseid vahetatavaid pealisehitusi ehk niinimetatud elumooduleid.

PBV võib päevasel ajal muuta taksoks, öisel ajal kulleri kaubikuks ja nädalavahetuseti isiklikuks vabaajasõidukiks. Modulariseerimine on võimalik tänu „Dynamic Hybrid“ tehnoloogiale, mis lubab nii öelda „põllul“ Kia PV5 muuta kiirelt ja lihtsalt.

Suured uksed avanevad ja toovad esile erakordselt mugava piilariteta ukseava, mis tagab pingutuseta sisse- ja väljapääsu. Interjööris annavad pikendatud teljevahe ja elektriline platvorm avara ja tasase põrandaga ruumi, kus on peaaegu lõputud panipaiga- ja kasutusvõimalused. Juhi ees on lauda meenutav tasapind ja rooli saab voltida laualambiks, luues kontorilaadse keskkonna.

Kasutakse laialdaselt materjale nagu bioplast, plastik Post Consumer Material (PCM), biovärv, taaskasutatud PET-kangas ja vilt ning biovaht. See piirab keskkonnamõju täna ja homme ning annab ainulaadse visuaalse välimuse ja kogemuse puudutamisel, mis viib uute esteetiliste väärtuste loomiseni.

Valmis vastama kõigile küsimustele

PBV-de pakutavate võimaluste täielikuks kasutamiseks käivitab Kia spetsiaalse ärisüsteemi, mis hõlmab protsessi kõiki aspekte alates tootevalikust kuni tarkvaralahenduste integreerimiseni ja ülemaailmsete partnerlussuheteni. Tootevalikut täiendatakse klientide osalusel põhineva arendusprotsessi kasutuselevõtuga, kasutades klientide sisendit ja tagasisidet, et luua veel paremini kohandatud lahendusi.

Kia astub olulisi samme, et vastata klientide mitmekesistele nõudmistele, ehitades PBV-de jaoks Koreas EVO tehase. Tehases rakendatakse hübriidtootmise lähenemisviisi. Koostöös ülemaailmsete partneritega suudab Kia pakkuda mitmesuguseid PBV-mudeleid vastavalt klientide eelistustele. Tehas hakkab tööle 2025. aastal ja selle aastane tootmismaht on 150 000 ühikut.

Mitmesugused tarkvara- ja tehismõistusel põhinevad tehnoloogiad võimaldavad luua kliendikeskseid lahendusi, eelhoiatavaid hooldussoovitusi seisakuaja vähendamiseks ning klientide ärivajadustele kohandatud laadimisprogramme.

Alates margi uuendamisest 2021. aastal on Kia alustanud teekonda, et oma Plan S strateegia abil kiiresti muutuva turuga tõhusalt kohaneda. Auhinnatud mudelid, sealhulgas EV6 ja EV9, mis on aidanud edukalt kujundada ettevõttest elektrisõidukite projekteerimise ja tootmise liidri. Kia soovib tugevdada oma positsiooni säästva liikuvuse tipptasemel lahenduste pakkujana 2030. aastaks, näiteks tuue turule sõidukid EV3 ja EV4.